צלצלו עכשיו
    95 75 524 - 054
  • טיפולים נכללים במסגרת ביטוחים -
    "ביקור רופא" ו"פמי פרימיום".

  • לחברי כללית מושלם החזר תשלום על פי הסכם ביטוח מושלם.

    clalit logo

סיפור קטן על רפואה

דיקור סיני ומדע

פעם ניסו להסביר את הרפואה הסינית כפלצבו (תרופה שאינה מכילה חומר רפואי אך עובדת ומשפיעה מבחינה פסיכולוגית). אך גישה זו אינה יכולה להסביר כיצד מטפלים סינים מצליחים לעזור לבעלי חיים.

מחקרים הוכיחו כי הדיקור הסיני מעלה רמות של כדוריות דם לבנות ומשחרר לדם חומרים אשר מסייעים בהשמדת חיידקים, עוד הוכח כי הדיקור הסיני מגביר הפרשה של אנדורפין (פפטיד דמוי סם מרגיע המצוי בגוף באופן טבעי ומעלה את סף הכאב של הגוף. האנדורפין נקשר ונקלט במע' העצבים לחלק שהאופיום נקשר אליו וכך נמצא הקשר בין הדיקור הסיני לשיחרור אנדורפינים ולהקלה על כאבים). מחקרים נוספים מעידים על הפרשה מוגברת של סרטונין ונוראדרנלין (הורמונים הנוצרים בין היתר באדרנל הפועלים גם כהורמונים וגם כמעבירים עצביים ולכן חשובים למערכת העצבים האוטואימונית (הלא רצונית). הם מכינים את הגוף למצבי לחץ ומשפיעים על זרימת הדם, משפיעים על פעולת הלב, על קצב ועומק הנשימה, על כוח התכווצות השרירים ועל קצב חילוף החומרים של סוכרים), ומכאן הקשר מבחינה מערבית בין הרפואה הסינית לטיפול במחלות לב, נשימה, שרירים ודם.

להלן דוגמאות קצרות למחקרים שנעשו
המהווים טיפה בים


בשנות השמונים הזריקו זוג חוקרים צרפתיים חומר רדיואקטיבי הנקרא טכנדיום (אותו איזוטופ שמשתמשים למיפוי עצמות וסריקת בלוטת התריס) לתוך נקודת דיקור, לרקמות רגילות, לכלי דם ולמערכת הלימפה. הם הראו כי החומר הרדיואקטיבי שהוכנס בנקודת הדיקור השאירו עקבות של חומר במרידיאנים כפי שהם מתוארים בכתבים של הרפואה הסינית. עוד הראו כי כאשר החדירו מחט לאותה נקודת דיקור במרידיאן, מהירות זרימת החומר השתנתה במרידיאנים. זה הוכיח גם את העובדה כי כאשר עושים מניפולציה בעזרת המחט היא משנה ומשפיעה על זרימת ה – Qi.

ניסוי אחר נעשה בשימוש MRI (סורק תהודה מגנטי) על קבוצת מתנדבים. מטפל סיני התבקש לדקר בנקודת דיקור ברגל שעל פי הרפואה הסינית משפיעה על אזור הראייה. מכשיר ה –MRI הראה פעילות באזור המקביל במוח בכל במתנדבים וזאת למרות שמבחינה מערבית אין שום עצב או גורם פיזיולוגי אחר אשר יכול היה לגרום לחלק האחראי על הראייה במוח להגיב מדיקור נקודה שנמצאת בקרסול. כמובן שדיקור נקודות שאינן נקודות דיקור לא הראו שום סימני תגובה במוח. זאת היתה הוכחה נוספת כיצד משפיעות נקודות הדיקור על מקומות מרוחקים מהם ושאכן קיימים ערוצים בגוף המקשרים בין הרגל והעין כפי שתיארו זאת המרידיאנים בכתבים העתיקים.

אך מה לגבי מחלות שאינן קשורות לכאבים?!

העובדה שניסו להסביר את כל תוצאות הדיקור הסיני בעקבות השפעות האנדורפין ו/או הסרוטונין על מערכת העצבים, לא הסבירה כיצד הסינים טיפלו במשך שנים רבות במקרים שאינם קשורים לכאבים ולמצבים כמו מחלות זיהומיות ומחלות כרוניות של מערכות שונות בגוף (בשנת 1930 טופלו מקרים רבים של מלריה על יד הדיקור הסיני בהצלחה רבה).

במשך הזמן הבינו החוקרים והמדענים כי הרפואה הסינית היא מורכבת הרבה יותר ממה שחשבו.

בזמן שחוקרים במערב היו עסוקים בחקר הדיקור הסיני והשפעתו על הנוירו-כימיקלים, המדענים הרוסיים לקחו גישה שונה לחלוטין. בשנת 1970 התחילו להראות כי לנקודת דיקור יש סגולה מיוחדת ביחס לחשמל, שמפרידה אותם משאר רקמות הגוף. הם גילו כי לנקודת דיקור ישנה התנגדות קטנה יותר ומוליכות מתח חשמלי מאוד נמוך – מתגלית זו יכלו לפתח מכשיר למציאת נקודת הדיקור . מכשיר זה מוצא את נקודת הדיקור על פי רמת התנגדות נמוכה על גבי העור.

עדיין פעולת המחטים נשארה בגדר תעלומה...

לקריאה נוספת בנושא רפואה סינית