צלצלו עכשיו
    95 75 524 - 054
  • טיפולים נכללים במסגרת ביטוחים -
    "ביקור רופא" ו"פמי פרימיום".

  • לחברי כללית מושלם החזר תשלום על פי הסכם ביטוח מושלם.

    clalit logo

סיפור קטן על רפואה

Qi - צ'י

ההבנה על משמעות ה - Qi ואופן פעולתו מעסיקה את הפילוסופים סיניים משחר ההסטוריה שלהם ועד היום.

Qi במושגי הרפואה הסינית מתורגמת לכוח המניע של החיים. הוא הבסיס לתנועה וזרימה ואחראי על התפתחות כל התופעות בטבע.

ה - Qi מתורגם לאנרגיה אך משמעותו מקיפה ועמוקה יותר מכפי שמגדירים אותו במערב.

במושגי הרפואה הסינית ה - Qi הוא מושג כללי וישנם סוגי Qi רבים כאשר כל אחד מהם אחראי על איבר אחר ועל אופן תפקודו ולכן כאשר זרימת ה - Qi תקינה ומאוזנת האדם יהיה בריא בגופו ובנפשו.

למה הדבר דומה? ניתן להשוות את גופנו כאל רכבנו. כל עוד נטפל ברכבנו ונשים בו שמן ומים מתאימים ונדאג לטיפולים השוטפים הנדרשים הרכב ישרת אותנו נאמנה ולטווח ארוך. באותה מידה עלינו לדאוג לצרכי גופנו ונפשינו. אם נדאג להזין אותו במזון איכותי, מים טהורים וניתן תשומת לב לצרכים נוספים כגון שינה איכותית, פעילות גופנית מאוזנת וללא מתחים מיותרים, גם גופינו יחזיר לנו וישרת אותנו נאמנה ולטווח ארוך.

ה - Qi, הוא הכוח היוצר שינוי וכולל בתוכו גם חומר וגם אנרגיה ולכן הוא נחשב גם ל-yin וגם ל-yang. לדוגמה: אורז נחשב אצל הסינים למזון חשוב ביותר. אורז הינו מוצק (yin), אך על מנת להכניסו לגוף, יש לבשלו באדים (yang).

ניתן להשוות את מערכת פעילות ה - Qi למערכת הרכבת התחתית הנמצאת מתחת לעיר. לצופה מן הצד, העיר היא הבתים, החנויות והמכוניות הנוסעות בכבישים, כלומר, החלק הגלוי לעין. אך האמת היא, שיכולתו של המטרופולין הזה לתפקד תלויה בפעילות תקינה של המערכת התת-קרקעית - רוב הולכת הנוסעים מתבצעת שם, ברכבת התחתית, הכבלים של החשמל והטלפון מונחים במעברים התת-קרקעיים, את צינורות הגז והמים תמצאו שם וכמובן, בל נשכח, את הביוב הזורם גם הוא מתחת לפני הקרקע. "בריאותה" של העיר העילית מותנית בתקינות העיר התחתית. אם למשל קרון הרכבת התחתית ייתקע במסילתו, האנשים לא יגיעו לעבודתם ותפקוד העיר ייפגע (עד לתיקון התקלה). כך גם הדבר בגופנו. כאשר הצ`י זורם בחופשיות, כל איברי-הגוף יפעלו כשורה. כאשר ישנה חסימה, האטה בזרימת הצ`י במרידיאן, או אפילו ירידה בכמותו, אפשר לצפות לתקלה במערכת: דלקת, כאב, התנפחות וכו`.