צלצלו עכשיו
    95 75 524 - 054
  • טיפולים נכללים במסגרת ביטוחים -
    "ביקור רופא" ו"פמי פרימיום".

  • לחברי כללית מושלם החזר תשלום על פי הסכם ביטוח מושלם.

    clalit logo

סיפור קטן על רפואה

חמשת האלמנטים

כדי להבין את מעגל החיים על פני האדמה קבעו הסינים מודל של חמשת האלמנטים.
החשיבה הסינית מתארת חמישה אלמנטים היוצרים אחד: מים, עץ, אש, אדמה ומתכת. כל חמשת האלמנטים הם חומרי יסוד הקשורים בתהליכי האבולוציה של כדור הארץ המקיימים כל העת את תנועת החיים.
הם נעים בשני מעגלים הנעים ללא הפסקה כל עוד יש חיים: מעגל היצירה ומעגל הבקרה.


מעגל היצירה (מזין)

מעגל היצירה מתאר את הקשר בין האלמנטים ומציג בצורה סכמתית כיצד יוצר כל אלמנט הבא אחריו בתנועה מתמדת ומחזורית. כאשר כל אלמנט מגיע לשיא הפוטנציאל שלו עוברת האנרגיה שבו על גדותיה ויולדת את האלמנט הבא אחריו. המים מצמיחים עץ, העץ הוא חומר גלם ליצירת אש, האש יוצרת עפר ואדמה, בעמקי האדמה נוצרת מתכת, המתכת בעמקי האדמה מחזיקה את מי התהום להמשך יצירת העץ וחוזר חלילה. הרעיון הכללי הוא הזנה הדדית , מעגלית ומחזורית. למרות שהשאיפה בטבע היא לאיזון והרמוניה, על ידי הזנה הדדית של חמשת האלמנטים, לעתים רבות קיימים מצבים של חוסר הזנה. אפילו אם אלמנט אחד נמצא בחוסר, הוא עלול להשפיע על שאר האלמנטים מאחר והם תלויים זה בזה.

מעגל הבקרה ובקרת יתר

מעגל הבקרה מתאר את שמירת האיזון וההרמוניה בין האלמנטים השונים. כמו שקיים תהליך מעגלי של הזנה הדדית, כך יש גם תהליך של בקרה הדדית בין חמשת האלמנטים. המים "מבקרים" את האש. העץ "מבקר" את האדמה, האש "מבקרת" את המתכת. האדמה את המים והמתכת את העץ. כמו שכל אלמנט מזין את הבא אחריו, כך כל אלמנט קובע את הגבולות של האחר. המטרה כידוע היא אחת - שמירה על איזון מתמיד.האש מתיכה את המתכת, המתכת חותכת את העץ, העץ גדל על פפני האדמה, האדמה מכסה את המים, המים מכבים את האש – כך שומרים האלמנטים זה על זה. גם במעגל זה עלול להיווצר חוסר איזון/ "בקרת יתר". לדוגמה: אם האש אינה מבוקרת כראוי (ע"י המים) עלול להיווצר תהליך הרסני של חימום יתר (למשל , ניתן לומר על אדם עצבני עם לחץ דם גבוה, שהמים אינם "מבקרים "את האש כראוי). ברפואה הסינית מקטלגים ומשייכם כל אדם לאמלמנט מסוים על פי מבנה גוף ואישיות ומהווה בסיס לאבחנה. תוכלו לבחון עם אילו מהאלמנטים אתם מזדהים יותר.

חמשת האלמנטים ועונות השנה

אם נסתכל על עונות השנה נמקם את חמשת האלמנטים בצורה הבאה: אלמנט המים היה דומיננטי בחורף, אלמנט העץ – באביב (העץ מסמל לידה, צמיחה ותנועה והרי שבאביב הזרעים נובטים והופכים לצמח לאחר "תקופת ההמתנה" בחורף. אלמנט האש – מתפרצת ויוצרת חום ואור ולכן מתאימה לעונת הקיץ ולשיא הפריחה. אלמנט המתכת - מייצג את הסתיו, אפרורי וקודר (העלים נושרים, דעיכה, קמילה). מתכת מאופיינת כיסוד קר. הכל מתכנס לקראת החורף. מן תהליך של ניקיון "והשלכה"(שלכת). בהקבלה ליהדות, לסתיו יש משמעות של ניקיון (יום כיפור- ניקיון הנפש, "תשליך" העוונות). בזרימה המעגלית של חמשת האלמנטים, ממוקם אלמנט האדמה, בין אלמנט האש לבין אלמנט המתכת. האדמה מסמלת עונת מעבר, מרכז, כדור הארץ, יציבות והרמוניה, היא מסמלת את הכוח המאזן בתקופה של מעברים. ניתן "להדביק" לה המון דימויים נוספים, כל זאת על מנת להדגיש את חשיבותה ויכולתה לבצע שינויים הדרגתיים ולא קיצוניים (בטבע ובחיים בכלל). יש הממקמים את אלמנט האדמה בין כל אלמנט ואלמנט (כיוון שבין כל עונה יש שינוי הדרגתי) אך מאחר ובין הקיץ לסתיו המעבר נחשב לחד ביותר, ממוקם אלמנט האדמה בינם ונקרא גם "העונה החמישית" או "קיץ מאוחר".